Galeria Pod NapieciemGALERIA POD NAPIĘCIEM  archiwum
AKTUALNOSCIARCHIWUMHISTORIAKONTAKTGALERIATECHNICZNEOUT OF FRAME
  

Prace studentów z Pracowni Projektowania Krojów Pism i Liternictwa
Prowadzący: dr hab. Łukasz Chmielewski


wernisaż 25 października 2016 r. godzina 15.15
wystawa czynna do dnia 27 listopada 2016 r.


Galeria Pod Napięciem
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
Politechnika Łódzka
ul. Stefanowskiego 18/22 budynek a10


 Autorami eksponowanych prac są:
Marco Capponi
Marta Fioravanti
Giulio Galli
Marco Pizi
Vittorio Veronesi
Giuseppe Iacovone
Tea Bruno
Alberto Malossi
Benedetta Baldi
Sofia Luzi
Stefania Mafrica
Francesca Martini
Klaudia Mazur
Justyna Kwapisz
Lisa Sorba

Prace zrealizowane podczas warsztatów ze studentami w ISIA Urbino /Istituto Superiore per le Industrie Artistiche/ oraz Letnich Kursów PATA w ASP w Łodzi w 2016 roku.

W warsztatach uczestniczyli studenci z Włoch, Niemiec i Polski. Efektem ich pracy są projekty typograficzne i kaligraficzne dedykowane konkretnemu wydarzeniu, instytucji czy publikacji.  Celem warsztatów było zrealizowanie unikalnych projektów uwzględniających indywidualne cechy podmiotu, komunikatu oraz jego odbiorcy. Wszystkie elementy składowe dedykowanego designu, zarówno formalne, stylistyczne jak i technologiczne podporządkowane są i ukierunkowane na podkreślenie indywidualności i umożliwienie szybkiej i skutecznej identyfikacji z danym miejscem czy wydarzeniem.
Ważnym aspektem w procesie twórczym wspólnym dla obydwu warsztatów było konfrontowanie skrajnych postaw i środków ekspresji oraz łączenie ich w komplementarną całość. Istotą było znalezienie równowagi pomiędzy logicznym i strukturalnym myśleniem designera typografa skupionego na czytelności i spójności projektu z manualną ekspresją kaligrafa wolnego od technologicznych uwarunkowań. Dążenie do równowagi pomiędzy wiedzą a intuicją i czytelnością a charyzmą projektu była wspólnym mianownikiem ideowym prezentowanych projektów.
Projekty zrealizowane w ISIA Urbino są efektem pracy podczas pięciodniowych warsztatów ze studentami pierwszego roku tamtejszej uczelni. Motywem przewodnim jest temat „City Typeface – Urbino” zakładający realizację projektu dedykowanego kroju pisma dla miasta Urbino, bądź jednej z mieszczących się tam instytucji /np. Palazzo Ducale/. Celem był krój tytularny
o unikatowym i autorskim charakterze wykorzystywany w kontrolowanym przez projektanta środowisku, przeznaczony do promocji i identyfikacji miasta.
Prace powstałe podczas Letnich Kursów PATA w ASP w Łodzi to projekty autorskiego fontu inspirowanego pismem odręcznym oraz projekt kaligraficznego kalendarza na rok 2017 promujący Letnie Kursy PATA.
Asystentami technicznymi podczas kursów PATA byli: Joanna Kotas i Marcin Dybaś
Wszystkie tematy wykorzystane podczas warsztatów są elementem stałego procesu dydaktycznego Pracowni Projektowania Krojów Pism i Liternictwa.
Pracownia prowadzona przez dr hab. Łukasza Chmielewskiego istnieje od 2014 r. i wchodzi w skład Katedry Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi.


dr  hab. Łukasz Chmielewski


Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/324232707938945/?notif_t=plan_user_joined&notif_id=1476876554835783   

Zdjęcia z wernisażu (fot. J. Darnowski): www.flickr.com/photos/asplodz/albums/72157675663976306  

Strona Pracowni: www.facebook.com/superliterki/   

Katalog wystawy: pobierz plik PDF.